Instalace dřevostaveb

Srubové zahradní chatky

Srubové altány

Dřevěné obytné chaty

Garážere a garážové stání

Zásobníky na dříví

 

V tomto videu naleznete jednoduchý postup instalace dřevostaveb aplikovatelný na všechny naše typy.

Jak na jednotlivé části dřevostavby?

Podklad pod dřevostavbu

 • Dřevostavba musí stát vždy na pevném podkladu, nejlépe na betonové základové desce s izolací proti zemní vlhkosti, obytné dřevostavby by měly být umístěné na vyvýšené základové desce minimálně 150 mm nad úrovní okolního terénu. Parametry základové desky mohou být výrazně odlišné v rámci jednotlivých lokalit (odlišnosti na základě půdních podmínek a nadmořské výšky).
 • Okolo podkladového roštu je vhodné umístit kovovou mřížku, jako ochranu proti hlodavcům. - Jako tepelnou izolaci ze spodní části je vhodné použít polystyren o tloušťce o 1 cm menší, než je výška nosného roštu (lze použít i polystyren ve stejné tloušťce, jako je podkladový rošt, vystavujete se však riziku, že po určité době vlivem přirozeného procesu změny objemu podlahových palubek dojde k drobnému posunu podlahových palubek a při chůzi budou vlivem tření o polystyren vznikat nepříjemné zvuky).
 • V případě menších dřevostaveb (do rozměru 6x6 m) je možné na dřevostavbu použít místo izolace proti zemní vlhkosti PVC podložky

 

Stěny dřevostavby

 • Před instalací se každý kus musí ošetřit zvlášť ochranným nátěrem proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním, postupovat je nutné vždy podle pokynů výrobce.
 • Zateplení lze provést minerální izolací, vatou či foukanou izolací. Při instalaci je nutné pamatovat na to, že minerální vaty v rolích všeobecně mají tendenci po rozbalení nabývat na objemu.
 • Barevný nátěr (lazurou či olejem) lze provést po dokončení stěn, dle vlastního výběru. Vždy je nutné se řídit pokyny výrobce.

instalace dřevostavbyinstalace dřevostavby

Střecha dřevostavby

 • Před instalací se každý kus musí ošetřit zvlášť ochranným nátěrem proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním, postupovat je nutné vždy podle pokynů výrobce.
 • U dřevostaveb, kde je předpokládán celoroční pobyt osob, by vrstvy dřevostavby měly být voleny následovně (od vnitřní strany k vnější):
 1. Krycí pohledové bednění (palubky)
 2. Parozábrana
 3. Tepelná izolace (minerální izolace, vata či foukaná izolace)
 4. Difúzní (paropropustná) plně kontaktní fólie
 5. Kontralatě (vhodného rozměru tak, aby se vytvořila větrací mezera min. 50 mm)
 6. Bednění (palubky) o oplechování střechy (výrazně zvýší životnost střechy)
 7. Šindele
 8. Před pokládkou šindelí je nutné pamatovat na větrací otvory a instalaci odvětrávací tvarovky v horní části pod hřeben mezi každou krokví
 • U dřevostaveb, kde není nutné zateplovat střechu, postačí instalace střešní šindele přímo na střešní palubky.

instalace dřevostavbyinstalace dřevostavby

 

Věříme, že vám náš návod pomohl. Pokud maté nějaké dotazy, tak nás neváhejte kontaktovat.

Ke stažení

Nahoru