Chraňte svou chatku! Proč a jak ji pojistit?

Chraňte svou chatku! Proč a jak ji pojistit?18.1.2019
Ve svých rekreačních chatkách pravděpodobně trávíte především teplé měsíce, ale chránit byste si je měli celoročně. Víte, jak pojistit chatu nebo chalupu, aby byly v bezpečí?

V dnešní době se lze pojistit téměř na vše. Nenechávejte tedy nic náhodě a pojistěte si svou vysněnou chatku. Uchráníte tím své našetřené peníze a předejdete v případě nemilé události případným komplikacím. Proč si chatu pojistit a na co si dát pozor?

Proč si chatu pojistit?Chata SCOOT 4,5X6 M, TL. 44 MM

Důvodů, proč je vhodné mít chatku pojištěnou je hned několik a my se nyní podíváme na pár z nich. 

  • Vyhnete se nemilým komplikacím v případě škody způsobené ať už vámi nebo i cizí osobou. 
  • Jedná se o dobrou investici. 
  • Za pár set korun ročně ušetříte až tisícové náklady při vloupání a poničení vybavení.
  • Chaty se vykrádají čím dál tím častěji, nejrizikovější je období mimo sezónu, tj. od října do března.
  • Lze pojistit jak samotnou nemovitost, tak i vybavení, jako např. bazén, zahradu, altán či si pořídit pojištění proti poškození oken a dveří.
  • Vhodné je připojistit se pro případ povodní a záplav, které chataře v rizikových oblastech postihují. 

Jaké pojištění lze sjednat?Chata Angers 6X6+2 M, TL. 44 MM

Pojištění chaty lze sjednat v rámci tzv. pojištění nemovitosti, které kryje poškození objektu nebo pojištění domácnosti, které lze využít v případě odcizení vnitřního zařízení a vybavení. Můžete si také zřídit pojištění proti odcizení a úmyslnému poškození. 

Ujistěte se, že se vaše pojištění chalupy nebo chaty vztahuje na negativní zásahy přírody ve formě krupobití, vichřice nebo požárů. Pokud stojí vaše obydlí v blízkosti vody nebo by jej mohly ohrozit přívalové deště, zvažte pojištění na riziko povodní, záplav, sesuvů půdy a dalších přírodních pohrom.

Na co si dát pozor?

Zkontrolujte, zda pojištění kryje všechna rizika. Ujistěte se, že obsahuje i krytí všech rizik, které mohou vaši chatku ohrozit. Základní pojištění totiž stačit nebude. 

Pokud máte chatku vybavenou cennými věcmi, sjednejte si i pojištění domácnosti pro případné odcizení vybavení. 

Prevence je základem úspěchu. Proto v případě, že chatu na čas neobýváte, radíme objekt řádně zabezpečit (zamknout dveře, okna), uklidit z dosahu vše, co by mohlo lupiče lákat k vykradení vaší chatky. Pojišťovna totiž až při řešení pojistné události zkoumá, jak byl objekt zabezpečen. 
Na trhu se nám naskýtá velké množství pojišťoven, u kterých lze pojištění sjednat. Udělejte si tedy analýzu veškerých nabídek a poté zvolte vhodného pojišťovatele. 

Hlavní stále zůstává, ať jste se svou chatkou spokojeni a i nadále vás naplňuje štěstím z dobře odvedené práce a přináší chvíle pohody strávené se svými nejbližšími. 

Nahoru