Jak na správné zazimování zahradní techniky

Jak na správné zazimování zahradní techniky23.12.2019
Zima ještě letos pořádně nezačala, dává asi prostor opozdilcům na to, aby po sezóně ještě zazimovali zahradní techniku. Víte ale, jak to správně provést? Poradíme Vám, jak zajistit, aby celou příští sezónu fungovala úplně bez problémů. Pojďme se na to podívat.

Začíná to očistou

Na stroji často zůstávají rostlinné zbytky nebo třeba i hlína. Na žací ústrojí sekačky můžete s klidem v duši vzít hadici a proudem vody ji dokonale očistit. Ale pozor! Motor vodou v žádném případě a nikdy nemyjte! Riskujete tím, že se voda dostane do oleje nebo benzínu (to může způsobit lehčí či větší poškození motoru) nebo je také možné, že vodou poškodíte zapalování. Pokud jde tedy o motor, tak ten stačí očistit vlhkým hadříkemdřevěný domek na nářadí

Péče o motor

Tohle můžeme považovat za nejdůležitější bod. Zahradní traktory, sekačky nebo například stavebnicové systémy často mají vertikální čtyřdobé motory. Začněte následovně - vyjměte z něho zapalovací svíčku, vypusťte olej, vyndejte startovadlo (pokud samozřejmě nemáte elektrický startér) a nakonec vyjměte vložku vzduchového filtru. Demontáž startovadla je nutná pouze v případě, že bylo znečištěno oběžné kolo chlazení a žeber. Znečištění může zapříčinit práce v dosti prašném prostředí a náročném prostředí.

Pokud je to Váš případ, tak po vyjmutí komponenty očistěte suchým hadříkem, mastné nečistoty na nich by neměl být problém snadno odstranit. V případě, že by to opravdu nešlo, tak můžete použít čisticí prostředek a poté díly přejet vlhkým hadrem. 

Pokud máte dvoudobý motor, gratulujeme, bude to pro vás mnohem jednodušší. Po tom, co očistíte motor vypusťte z nádrže a plovákové komory benzín. Zapalovací svíčku vytáhněte, poté nastříkejte olej do spalovací komory a poté ji tam můžete zase vrátit.

Pro rovnoměrné rozmazání oleje v motoru několikrát zatahejte za startovací šňůru (bez nasazené koncovky svíčky). U dvoudobých motorů tento olej vyměňte až na jaře. 

Dřevěná chatka Rennes

Jak na kovové součástí? 

Před tím, než skončí sezóna, je třeba zkontrolovat opotřebení ochranného komaxitového nástřiku, to se týká hlavně sekaček s plechovou šasi. Po důkladném očištění šasi se ještě podívejte, zda není někde poškozená. Pokud je v nějakém místě stržený nástřik nebo nějaké jiné poškození, je potřeba místo co nejlépe ošetřit brusným papírem a natřít základovkou. 

Podívejte se i na to, jestli máte dost nabroušené sekací nože. Pokud se zdá být tupý, bylo by dobré ho nabrousit. Dávejte pozor na správný postup, protože jistě nechcete, aby došlo k nevyváženosti. Takže to udělejte tak, že z obou stran odeberete stejnou část materiálu.

U bubnovek a mulčovacích sekaček je péče o něco jednodušší. Větší pozornost je lepší klást na náhon žacího ústrojí a řemenové převody. Po očistění stroje a následných úpravách můžete stroj hezky uložit na své místo do zahradní chatky. Pro uložení všech nezbytností doporučujeme chatku Rennes

Nahoru