Jak vybrat zahradní altán?

Jak vybrat zahradní altán?28.6.2019
Chcete si na zahradu pořídit elegantní a příjemné posezení, které vás ochrání před ostrým sluncem? Možností je obrovský počet. Pořídit si můžete praktické slunečníky, které ale budete muset poctivě schovávat, možné jsou i pergoly, které mají jen jednoduchou konstrukci a často jim chybí spolehlivé zastřešení. Nejvíce výhod mají bytelné zahradní altány, na které se dnes zaměříme. Proč si altán pořídit? A jak vybrat ten správný pro vás?

Zahradní altán k bazénu, ke grilu nebo prostě jako zastíněné posezení uprostřed zahrady je oblíbený po celé republice. Na zahradě jej najdete velice často a lidé se snaží, aby jejich altán dokonale ladil s domem, zahradními doplňky i zelení a působil na zahradě elegantně a majestátně. Pokud stále váháte, jestli si pořídit právě altán, nebo vsadit na jinou možnost zastřešeného posezení, máme pro vás hned několik důvodů, díky kterým si zahradní altány zamilujete.

Proč si pořídit altán?gril

Spolehlivost a praktičnost. To jsou dvě hlavní vlastnosti, které altány mají a levné zahradní přístřešky a slunečníky ne. Altán má pevnou dřevěnou konstrukci, nepromokavou střechu a stěny, které vnitřní prostory dobře ohraničí a často i ochrání před nepřízněmi počasí. U altánu se taky často nemusíte omezovat v možnostech jeho umístění. Nepotřebuje stát u zdi domu jako pergola, ani se nerozhýbe poryvy větru jako slunečník. Altán můžete spostavit klidně přímo doprostřed trávníku nebo kousek od okraje bazénu. Záleží jen na vás a vašich preferencích. Oblíbené je především spojení altánu s venkovním prostorem pro grilování. U speciálních altánů se nemusíte bát umístit gril přímo vevnitř, jindy ale dodržte bezpečnou vzdálenost a pro kus grilovaného masa si pár kroků dojděte.

Jak si vybrat zahradní altán?

 1. Umístění altánu

  Kam s ním? Zahradní altán patří na zahradu, to je jasné. K čemu bude ale váš altán sloužit? Chcete si v něm odpočinout po dovádění v bazénu? Poklidně v něm budete pít svou ranní kávu? Nebo se těšíte na divoké zahradní párty s hlasitou hudbou? Umístění altánu volte podle jeho účelu. Pokud víte, že umíte být i hluční, altán stavějte dále od domu sousedů.

 2.  Velikost altánu

  Podobně vybírejte i velikost altánu. Je skvělé, když se vám do něj vejdou všichni přátelé a celá rodina, ale neměl by zase zabírat zbytečně velký kus zahrady. U nás si například můžete vybrat ze dvou velikostí srubového altánu Gazebo - 3x3 a 4x4 metry. Větší altány se mohou zdát výhodné, jelikož se do nich vleze více nábytku i případné doplňky, menší altány mají ale často útulnější atmosféru.

 3. Materiál altánualtán gazebo

  Na trhu jsou altány s plachtou, kovové i kombinované, nejčastěji voleným materiálem pro altán, který bude na vaší zahradě stát celoročně, je dřevo. Smrkové dřevo je na altány ideální, záleží ale na jeho původu. Nekvalitní nebo nedostatečně vysušené smrkové dřevo na altán vám může způsobit velké problémy a snížit životnost přístřešku. Nejspolehlivější cesta je vsadit na severské dříví z jehličnanú. Naše dřevěné domky a altány dovážíme až z Litvy.

 4. Otevřený nebo uzavřený altán

  Vybírat můžete i z altánů s otevřenými nebo uzavřenými stěnami. Model altánu Gazebo má otevřenou celou jednu stěnu, další tři pak mají velké průhledy do krajiny. Zatímco uzvařený altán vám dopřeje venkovní posezení za jakéhokoli počasí, v altánu otevřeném si naplno vychutnáte teplé léto, jelikož budete pořád ve spojení s okolím.

 5. Doplňky do altánu

  Jaké doplňky si pořídit do altánu? To opět záleží na jeho účelu a vašem vkusu. Může te si sami vyrobit nábytek z palet. Obecně doporučujeme volit spíše odolný zahradní nábytek, který odolá i nepřízni počasí a vlhku. Pokud si do altánu budete pořizovat gril, poraďte se raději s odborníky a ujistěte se, že je to opravdu bezpečné. Do dřevěných altánů jako je Gazebo příliš gril ani doplňky jako svíčky nebo lucerny s otevřeným plamenem nedoporučujeme.

Nahoru