Jak zazimovat zahradní domek?

Jak zazimovat zahradní domek?31.10.2018
S blížící se zimou si pokládáte otázku, jak připravit zahradní domek či chatku na sněhovou nadílku a teploty pod bodem mrazu, aby vám v létě posloužil stejně dobře, jako v minulém roce? Pojďte se s námi podívat na pár tipů, jak zahradní domek na zimu připravit.

Na co je dobré myslet a čemu se raději vyhnout? Jako první provedeme kontrolu zahradního domku. Zde je vhodné postupovat systematicky, tedy od střechy, přes okapy až dovnitř domku.

Střecha a okapyZahradní dřevěný domek

Pokud na střeše najdete nějaké místo, kterým by mohlo do zahradní chatky zatékat, rozhodně s opravou dlouho neotálejte. Mohlo by se také stát, že sníh či mráz vám chatku nenávratně poruší.  Nyní přichází na řadu okapy. Zkontrolujeme, zda nejsou zanesené spadaným listím. V případě, že by byly okapy znečištěny, je nutné listí odstranit, aby mohla voda správně odtékat. Pokud bychom okapy nevyčistili, je možné,  že by voda stékala po stěně chatky nebo dokonce dovnitř a znečistila by tak materiál, v horším případě by dopomohla ke vzniku plísně. 

Aby voda nezamrzla

Nyní malé upozornění pro majitele zahradních domků, kteří mají zabudovaný přívod vody. Nezapomínejte vodu přes zimu vypustit. Co by se mohlo stát? Pokud voda zmrzne a nabyde objemu, mohla by poničit potrubí, bojler i topení. V případě, že vodu nemáte možnost vypustit, použijte kuchyňskou sůl, která zvýší její odolnost proti zamrznutí. 

Dřevěný domek Wissous

Okna a dveře

Vlastníte chatku s dřevěnými okny a skleněnou výplní? Pokud ano, zkontrolujte, zda sklo v rámu zcela pevně drží na svém místě. S nepřítomností majitelů chatek v zimním období roste riziko krádeží a rabování. Zabezpečte si okna před nezvanými hosty pomocí uzamykatelných okenic a na dveře zvolte pevný zámek. Malý tip, který lze také využít? Poproste sousedy, aby se vám kolem chatky občas prošli, vzniklé stopy ve sněhu zloději evokují fakt, že je chatka obývána.

Pod střechou

Vnější okolí domku máme zkontrolováno a na řadu přichází vnitřní prostory. V zimě nám narůstá riziko navlhnutí bočních stěn. Je tedy dobré veškerý nábytek, či nářadí, které se nachází uvnitř domku odtáhnout od stěn. Tímto krokem eliminujeme možný vznik plísní. Pokud zazimujeme zahradní domek na nářadí, je důležité myslet na správné skladování a údržbu. Prodlužte životnost zahradního nářadí tím, že jej pečlivě očistíte, nabrousíte a použijete olej. Takto připravené nářadí nám na jaře efektivně poslouží k dalším pracem.
Nakonec nezapomeňte uložit lůžkoviny v domku na suché místo, vyprázdněte lednici a pečlivě uschovejte trvanlivé potraviny na bezpečné místo. 

Chatku máme nyní zazimovanou a s klidnou duší můžeme přečkat letošní zimu. A v případě, že chatka zimu nepřežije, nezoufejte! Široký výběr srubových chatek, altánů, obytných chatek i garáží najdete na drevenydomek.cz.

Nahoru