Jarní úklid na chatě 1. část

Jarní úklid na chatě 1. část28.1.2019
Zjistili jste po návratu na chatu, že nevypadá tak, jako když jste ji před zimou zazimovali? Není se čeho obávat! S námi zvládnete jarní úklid na chatě rychle a bez starostí. Co je nutné pro to udělat si povíme v dnešním článku. 

Venku panuje zimní počasí a naše chatka je již v pořádku zazimovaná. My se však těšíme opět na jaro a čas, který budeme na chatě trávit. Je možné, že po zimních měsících bude potřeba chatu uklidit a provést drobnou údržbu či opravy, abychom se ve svém víkendovém domu cítili opět jako doma. Dnes si ukážeme, jak takový jarní úklid může vypadat. Na co je nutné se po návratu na chalupu zaměřit?

Venkovní prostory

Zkontrolujte všechny okapy, které mohou být zaneseny zbylým listím či popadaných jehličím. Pokud by se listí usadilo v okapech, je možné, že ucpou odtok, proto je důležité okapy případně vymést. Na řadu přichází komín. Ze zákona je povinné jej minimálně jednou ročně vyčistit, tak proč to neudělat v rámci úklidu a ušetřit si starosti s ucpaným komínem? Vyhledejte kominíka, který komín zkontroluje a vyčistí, aby vyhovoval doporučeným standardům. 

ANGERS 6X6+2 M, TL. 44 MM

Čerstvý vzduch venku i uvnitř

Po návratu na chatu je v první řadě nutné pořádně vyvětrat a pustit první sluneční paprsky do obytných místností. Otevřete okna a okenice dokořán, vyženete tím zatuchlý vzduch, případně se lépe připravíte na boj s plísněmi, které se na vlhkých místech v zimních měsících mohly objevit. Jak plíseň odstranit? V hobby marketech nalezneme mnoho přípravků, které nám v boji proti plísním mohou dopomoci a pro ty, kteří by si chtěli pomoct běžně dostupnými věcmi z domácnosti máme tip. Stačí smíchat vodu a jedlou sodu v poměru 1:1 a plíseň tímto roztokem vykartáčovat. Alternativou může být i octový roztok. Zatímco větráme, vezmeme si do parády koberce, peřiny, polštáře a jiné přikrývky či přehozy. Tyto tkaniny vyneseme ven, kde je vyklepeme a necháme vyvětrat.

Na řadu přichází spotřebiče, které je potřeba zkontrolovat a zprovoznit. Lednice by po dobu naši nepřítomnosti měla být vypnutá a otevřená, aby větrala. Spotřebiče omyjeme a můžeme opět zprovoznit. V případě, že zjistíte, že nějaký spotřebič již není funkční, což se může stát, je nutné jej odvézt do sběrného dvora.

Čistota půl zdraví

Nantes 6,16 x 4,7 m, tl. 58 mmZkontrolujte všechna zákoutí, kde je možné, že by se mohla uvelebit malá zvířata, především v koupelně a kuchyni je důležité mít povrchy vydezinfikované od případných výkalů, jenž mohou být nositelem závažných chorob. Na tyto plochy použijte koncentrovaný dezinfekční prostředek, který si s nečistotami snadno poradí. Nyní je potřeba utřít nános prachu, umýt okenice a vyleštit okna. Poté je nezbytné chatu zamést, vytřít a případně ošetřit dřevěné povrchy olejem či voskem. 

Nakonec pověste vyprané záclony, z venku přemístěte vyvětrané peřiny, vyklepané koberce a místnosti provoňte podomácku vyrobenou vůní. Smíchejte vodu, jedlou sodu a citronovou šťávu, vůně osvěží vzduch a nabudí příjemnou atmosféru.

Tímto ukončíme první část o úklidu na chatě. Ve druhé části článku si podrobně rozebereme úklid zahrady a srubové zahradní chatky.

Nahoru