Kolaudace chaty na rodinný dům

Kolaudace chaty na rodinný dům10.6.2019
Zalíbíl se vám život na chalupě natolik, že jste se rozhodli z ní udělat místo k bydlení natrvalo? Na co si dát pozor a na co myslet, když chcete zkolaudovat svůj rekreační objekt?

Zvažujete, že se do svého víkendového sídla přestěhujete natrvalo? Nejprve je třeba, aby byl změněn status z rekreačního objektu na rodinný dům určený k trvalému bydlení. Dům musí splňovat parametry stanovené ve vyhlášce o obecných technických požadavcích na výstavbu a kolaudace a musí být v souladu s územním plánem. Navštivte příslušný městský úřad, vyžádejte si územní plán a zjistěte, zda je ve vaší lokalitě vůbec možné objekt zkolaudovat, a za jakých podmínek. Z hlediska vnitřních dispozic jsou nejčastější zábrany ke změně chaty na dům malá výška a nedostatek světla v místnostech.

Po splnění podmínek stavebním zákonem si už vaši chatu můžete užívat celoročně. Jaké požadavky stavební úřad klade na změnu chaty či chalupy na místo trvalého bydlení?Obytná dřevěná chata Scoot

Změna územního plánu

Při zjištění, že se dům nachází v chatové oblasti, kde místní úřad neumožňuje trvalé bydlení lze iniciovat změnu územního plánu, avšak tento krok může trvat roky. Pokud nemovitost kupujete s úmyslem trvalého bydlení do budoucna, je lepší se poohlédnout jinde nebo si pořídit dřevěnou obytnou chatku na klíč.

Malá obytná místnost

V případě, že má dům jen jednu obytnou místnost, musí tato místnost mít plochu alespoň 16 m², v Praze je to celých 18 m². Tady nastává problém jen u velmi malých chat. Řešením může být spojení dvou místností do jedné, např. obývacího pokoje a kuchyně. Dále musí mít rodinné domy výšku stropu alespoň 2,5 m. Zde vás čekají velké stavební úpravy, řešením je totiž zvednout strop a tím i střechu domu nebo pak přistavět přístavbu nebo nástavbu alespoň jedné obytné místnosti, která bude splňovat zadané požadavky. Problémy s malou místností snadno vyřešíte například pořízením zahradní chatky Scoot.

Malá oknaDřevěná obytná chata Angers

Tento problém nastává nejen v horských oblastech. Většinou jsou u chat nebo chalup okna, která nezajistí dostatečné proslunění a osvětlení obytných místností. Řešením je zvětšení oken, která jsou otočená na jih, východ nebo západ, případně přidání další tak, aby vyhovovala parametrům na dostatečné přirozené světlo v obytných objektech. Zda je stavba dostatečně osluněna a osvětlena, potvrdí posudek oslunění a osvětlení. Problém malých oken nemusíte řešit, v případě, že si vyberete zahradní chatku Angers, která disponuje dostatečným prostorem pro sluneční svit.

Plocha zastavěná domem

Místním nařízením může být zastavěná plocha v chatové oblasti omezena na nejvýše 80 m². Při přestavbě na rodinný dům můžete tuto zastavěnou plochu zvětšit. Nejlepším řešením je přístavba jedné velké místnosti vyřešíte tak problémy s velikostí i výškou stropu v požadovaných limitech. Doporučujeme při všech úpravách vést pečlivě stavební deník, který bude i s dalšími podklady potřeba ke kolaudaci. Dalším potřebným dokumentem bude revizní správa o stavu hromosvodů a stejně tak komínů.

Nahoru