Rekonstrukce zahradní chatky. Vyplatí se?

Rekonstrukce zahradní chatky. Vyplatí se?19.7.2019
Máte na zahradě starou dřevostavbu na nářadí, která už slouží řadu let a nutně by potřebovala opravit? Než se pustíte do rekonstrukce zahradního domku, pořádně si spočítejte, kolik peněz a úsilí vás to bude stát, a jestli by vás náhodou nevyšlo levněji koupit úplně nový domek v bezvadné kondici.

Jak postupovat při rekonstrukci chaty?

Abyste chatu opravili opravdu kvalitně a po sezóně nezačla vlhnout, musíte se soustředit na jednotlivé části a vše ošetřit - podlahu, stěny i střechu.

Podlaha zahradního domku

Podlaha často bývá kamenem úrazu zahradních chatek, kumbálů a přístřešků. Ideální materiál pro chatky na nářadí je beton. Do betonové podlahy zapustíte spodní část konstrukce chatky, případné praskliny jednoduše utěsníte silikonem a nemusíte se bát, že byste podlahu neopatrným zacházením nějak výrazně poškodili. A kdyby se vám přecejen povedlo kus betonové podlahy rozbít, stačí okolí vyklepat a zalít novým betonem. Pozor si tady dejte na vrtochy počasí. Pokud spáry a prasklinky v betonu dobře neutěsníte, může vám tam zatéct voda, v zimě pak zmrznout a betonová podlaha tak popraská ještě více.

Jak ošetřit stěny zahradní chatky?zahradní domek

Kvalitní nátěr je základ. I to nejkvalitnější dřevo musí být dobře zakonzervováno, jinak rychle podléhá zkáze. Na barvě na dřevo a laku proto rozhodně nešetřete, možná se to tak nezdá, ale právě nátěr dokáže životnost chatky výrazně prodloužit. Dbejte především na natření spodních částí chatky, pokud přichází do kontaktu s hlíněným povrchem, nátěr klidně několikrát opakujte. Kromě toho, že svou chatku ochráníte před vlhkem, můžete si být jistí i tím, že o ni různý hmyz nebude mít příliš zájem. Stejně tak je výhodou barev i možnost volby odstínu chatky, ne každý má totiž v oblibě surové dřevo.

Střecha dřevěného domku: Jaké jsou možnosti?

Na závěr je nutné postarat se o střechu vašeho dřevěného domku. Zaměřte se na výměnu nosných trámů a jejich patřičné ošetření, stejně jako na volbu střešní krytiny a její případný nátěr. Co bývá u chatařů nejoblíbenější? Klasickou jsou asfaltové šindele v různých barvách - zelené, červené nebo i tmavě šedé.

Vždy platí, že rekonstrukce je proces zdlouhavý a náročný. Pokud tedy nejste domácí kutil a hledáte opravdu rychlé řešení, pořiďte si raději chatku novou. Ušetříte tak spoustu času, který byste strávili opravou staré chatky, ale často i peníze. Při opravě staré chatky se totiž mohou vyskytnout nepříjemnosti a problémy, které je nutné ihned vyřešit a které vás mohou stát opravdu nemalou částku.

Nahoru